visual element.png

QCS 2022

SCHEDULE

reverse crown.png
reverse crown.png

OVERALL SCHEDULE OF QCS 2022

Monday, March 21st

 

QCS Art, Film & Music Showcases

 

6pm @ SBC's The Cellar

Come join us for "The QCS Soiree" and help us kick off the week long festival with a special concert performance by The Meanwhile followed by SATO 48 films and a panel discussion by the filmmakers.

A gathering back together w/ drink specials, discounted tickets and giveaways all evening.

 

 

5pm-7pm @ The Creamery Art Center

 

Partnering with the SRAC, join us for their Fiber Show closing reception.

SRAC will open the space to the public to take another look at the art from the "With Every Fiber" exhibition. The closing reception will include a Plotline activity and a special performance by Lyal Strickland.

 

 

Tuesday, March 22nd

 

QCS Film Showcase

 

6pm-9pm @ The Moxie Cinema

 

Join us for a special screening of the award winning and critically acclaimed documentary "Delivering Hope" followed by a panel discussion with the filmmakers.

 

 

Wednesday, March 23rd

 

QCS Film & Music Showcases

 

5pm-7pm @ The Creamery Arts Center

 

Join us for two hours of MSU student films. This is a great opportunity to see films, shorts and animation by the future creatives of the world.

 

 

7pm-10pm @ SBC's The Cellar

 

Come join us mid-week for a special concert performance by Dallas Jones followed by the film "Center of Nowhere" with director Dave Hoekstra joining us from Chicago along with several Springfield music contemporaries for a panel discussion of the film and the current local music scene.

 

 

Thursday 3/24 - Sunday 3/27

 

QCS Music Showcase

 

Join us for four days across eight stages and three barrios of the city where we will be showcasing the very best of local and regional music from multiple genres.

Please check the music section of the website for a detailed schedule.

 

 

QCS Art Showcase

 

Join Garrett Melby and three other artists throughout the extended weekend as they create art live during the festivities. They will be featured at SBC's The Cellar, Mothers, Hold Fast and Tie & Timber.

MARCH 2022 VENUES

Venues PNG Working File.png
Blank Background 3.jpg

6:20-7:20

Sister Lucille
@ The Cellar
6:20-7:20pm

Drifter's Mile
@ Tie & Timber
6:20-7:20pm

Stone Assembly
@ Lindberg's
6:20-7:20pm

7:00-8:00

Crown from logo.jpg

Shaun Munday
@ Hold Fast
7:00-8:00pm

Wesley Allen & the Modern August
@ Ruthie's
7:00-8:00pm

7:20-8:20

Springtown 66
@ Mother's
7:20-8:20pm

Isaac Kenneth
@ The Royal
7:20-8:20pm

Hailey Jane Band
@ White River
7:20-8:20pm

7:40-8:40

We Three Thieves
@ The Cellar
7:40-8:40pm

Hamburger Cows
@ Tie & Timber
7:40-8:40pm

Kaps & Stems
@ Lindberg's
7:40-8:40pm

8:20-9:20

Crown from logo.jpg

Justin Larkin
@ Hold Fast
8:20-9:20pm

One Bar
@ Ruthie's
8:20-9:20pm

8:40-9:40

Tony Menown
@ Mother's
8:40-9:40pm

Todd Osbern
@ The Royal
8:40-9:40pm

The Crumbs
@ White River
8:40-9:40pm

9:00-10:00

Domino Kings
@ The Cellar
9:00-10:00pm

Luna J.
@ Tie & Timber

9:00-10:00pm

Uncle Buster
@ Lindberg's

9:00-10:00pm

Thursday 2.png

6:00-7:00

Brother Ray & The Sometimes Righteous
@ The Cellar
6:00-7:00pm

Brian Hom
@ The Royal
6:00-7:00pm

Donny Snow Band
@ Lindberg's
6:00-7:00pm

6:40-7:40

Daniel Byrd
@ Hold Fast
6:40-7:40pm

reverse crown.png

Reborn King

@ Ruthie's

6:40-7:40pm

7:00-8:00

David Hinson
@ Mother's
7:00-8:00pm

Abbey Waterworth
@ Tie & Timber
7:00-8:0
0pm

Katie McCroskey

@ White River
7:00-8:0
0pm

7:20-8:20

Patient Eyes
@ The Cellar
7:20-8:20pm

Phil Bridges
@ The Royal
7:20-8:20pm

Michael Stanton &

The Shade
@ Lindberg's
7:20-8:20pm

8:00-9:00

Alyssa Galvan
@ Hold Fast
8:00-9:00pm

reverse crown.png

Jukebox Winos
@ Ruthie's
8:00-9:00pm

8:20-9:20

The Missing Man Trio
@ Mother's
8:20-9:20pm

Devlin Pierce & The Song
@ Tie & Timber

8:20-9:20pm

Gavin Layne
@ White River

8:20-9:20pm

8:40-9:40

Down Periscope
@ The Cellar
8:40-9:40pm

Krista Meadows
@ The Royal

8:40-9:40pm

Ghost Notes
@ Lindberg's

8:40-9:40pm

9:20-10:20

Seth Truett
@ Hold Fast

9:20-10:20pm

reverse crown.png

Festival Karaoke

@ Ruthie's

9:20-10:20pm

9:40-10:40

I Am Drew Beine
@ Mothers

9:40-10:40pm

Part Time Travelers

@ Tie & Timber

9:40-10:40pm

Nick & Captain Sibley

@ White River

9:40-10:40pm

10:00-11:00

The Kursk
@ The Cellar

10:00-11:00pm

Kevin Cott

@ The Royal

10:00-11:00pm

Really Bad People

@ Lindberg's

10:00-11:00pm

Friday.png
Blank Background 3.jpg

4:00-5:00pm

Ken Hopper
@ Hold Fast
4:00-5:00pm

Crown from logo.jpg

English Brown
@ Ruthie's
4:00-5:00pm

4:20-5:20pm

Murray Hutcherson
@ Mother's
4:20-5:20pm

Molly Healey
@ Tie & Timber
4:20-5:20pm

Mike MacPherson
@ White River
4:20-5:20pm

4:40-5:40pm

Green Acres Band
@ The Cellar
4:40-5:40pm

Chris Albert
@ The Royal
4:40-5:40pm

Ether Lens

@ Lindberg's

4:40-5:40pm

5:20-6:20pm

Mr. Paul

(The Red Shoe Singer)
@ Hold Fast
5:20-6:20pm

Crown from logo.jpg

Skoobs
@ Ruthie's
5:20-6:20pm

5:40-6:40pm

Mick Byrd
@ Mother's

5:40-6:40pm

Lija Fonner
@ Tie & Timber

5:40-6:40pm

The Shandies
@ White River

5:40-6:40pm

6:00-7:00pm

Fullers Earth
@ The Cellar
6:00-7:00pm

J. Chambers
@ The Royal
6:00-7:00pm

Drum Medicine
@ Lindberg's
6:00-7:00pm

6:40-7:40pm

The Broken Binding
@ Hold Fast
6:40-7:40pm

Crown from logo.jpg

Tapeside
@ Ruthie's
6:40-7:40pm

7:00-8:00pm

Stevie Newman
@ Mother's
7:00-8:00pm

Gumucio & Nimmo
@ Tie & Timber
7:00-8:00pm

Kicking Jacksie
@ White River
7:00-8:00pm

7:20-8:20pm

The Horse & Locomotive
@ The Cellar

7:20-8:20pm

Matteson Gregory
@ The Royal

7:20-8:20pm

Todd et al.
@ Lindberg's

7:20-8:20pm

8:00-9:00pm

The Henderson Kids
@ Hold Fast

8:00-9:00pm

Crown from logo.jpg

Timmy Miano
@ Ruthie's

8:00-9:00pm

8:20-9:20pm

Tavish Lawson
@ Mother's

8:20-9:20pm

TownHouseFire
@ Tie & Timber

8:20-9:20pm

Luke Acker
@ White River

8:20-9:20pm

8:40-9:40pm

Euphoria Mourning
@ The Cellar

8:40-9:40pm

Mark Barger
@ The Royal

8:40-9:40pm

Munch
@ Lindberg's

8:40-9:40pm

9:20-10:20pm

Dylan Kane
@ Hold Fast

9:20-10:20pm

Crown from logo.jpg

Festival Karaoke
@ Ruthie's

9:20-10:20pm

9:40-10:40pm

Maddi Warren
@ Mother's

9:40-10:40pm

King Size
@ Tie & Timber

9:40-10:40pm

Rhett Roberson
@ White River

9:40-10:40pm

10:00-11:00pm

Toxic Teeth
@ The Cellar

10:00-11:00pm

Guerilla Poet Radio
@ The Royal

10:00-11:00pm

Wrong Kinda Robot
@ Lindberg's

10:00-11:00pm

Saturday.png

3:00-4:00pm

The Wandering Found
@ The Cellar

3:00-4:00pm

Mike Evans
@ The Royal

3:00-4:00pm

Freaks & Gizzards
@ Lindberg's

3:00-4:00pm

3:40-4:40pm

Scott Clay (Seattle)
@ Hold Fast

3:40-4:40pm

reverse crown.png

Of Sea And Stone
@ Ruthie's

3:40-4:40pm

4:00-5:00pm

Larry Perkins
@ Mother's

4:00-5:00pm

Earth Bone
@ Tie & Timber

4:00-5:00pm

David Loving
@ White River

4:00-5:00pm

4:20-5:20pm

Lunar Tides
@ The Cellar

4:20-5:20pm

Don Caudle
@ The Royal

4:20-5:20pm

Grant Williams & The Formula
@ Lindberg's

4:20-5:20pm

5:00-6:00pm

Chris May
@ Hold Fast

5:00-6:00pm

reverse crown.png

Of Sea And Stone
@ Ruthie's

5:00-6:00pm

5:20-6:20pm

Devlin Pierce
@ Mother's

5:20-6:20pm

Eddie Gumucio & The Electrics
@ Tie & Timber

5:20pm-6:20pm

Nick Probstfeld
@ White River

5:20-6:20pm

5:40-6:40pm

James River Threeway
@ The Cellar

5:40-6:40pm

Joe Dillstrom
@ The Royal

5:40-6:40pm

The Science Of
@ Lindberg's

5:40-6:40pm

6:20-7:20pm

Uke 66
@ Hold Fast

6:20-7:20pm

reverse crown.png

Cody Barnwell
@ Ruthie's

6:20-7:20pm

6:40-7:40pm

The Jarflys
@ Mother's

6:40-7:40pm

Brandon Moore
@ Tie & Timber

6:40-7:40pm

Jeremy Evans
@ White River

6:40-7:40pm

7:00-8:00pm

Open Mic Jam/Festival Close
@ The Cellar

7:00-8:00pm

Bryan Copeland
@ The Royal

7:00-8:00pm

Hoodoo Voodoo
@ Lindberg's

7:00-8:00pm

Sunday.png

2022 ARTIST LINEUP

Abbey Waterworth   |   Alyssa Galvan   |   Brandon Moore   |   Brian Hom   |   

Brother Ray & The Sometimes Righteous   |   Bryan Copeland   |

Chris Albert   |   Chris May   |   Cody Barnwell     Dallas Jones   |  Daniel Byrd   |  

David Hinson     David Loving     Devlin Pierce & The Song   |   Domino Kings   |

Don Caudle     Donny Snow Band     Down Periscope     Drifter’s Mile   |   Drum Medicine   |

Dylan Kane     Earth Bone   |   Eddie Gumucio & The Electrics   |   English Brown   |

Euphoria Mourning   |   Freaks & Gizzards   |   Fuller’s Earth     Ghost Notes   |

Grant Williams & The Formula   |   Green Acres Band   |   Guerrilla Poet Radio   |

Hailey Jane Band   |   Hamburger Cows   |   Hoodoo Voodoo     I Am Drew Beine   |

Isaac Kenneth   |   J. Chambers     James River Threeway     Jarflys   |   Jeremy Evans   | 

Joe Dillstrom   |   Josh Nimmo   |   Jukebox Winos     Justin Larkin     Kaps & Stems Band   |

Katie McCroskey   |   Ken Hopper   |   Kevin Cott     Kicking Jacksie   |   King Size   |   

Krista Meadows   |   Larry Perkins   |   Lija Fonner   |   Luke Acker   |   Luna J.   |   

Lunar Tides     Maddi Warren   |   Mark Barger   |   Matteson Gregory     Meanwhile   |  

Michael Stanton & The Shade   |   Mick Byrd   |   Mike Evans   |  MacPherson   |   molly.   |   Molly Healey   |

Munch   |   Murray Hutcherson   |   Nick Probstfeld   |   Of Sea And  Stone   |   Part Time Travelers   |

Patient Eyes     Phil Bridges     Really Bad People   |   Red Shoe Pickers   |   Rhett Roberson   |   

Scott Clay (Seattle)     Seth Truett   |   Shaun Munday   |   Sister Lucille   |   Skoobs   |

Springtown 66   |   Steve Ames     Stevie Newman   |   Stone Assembly   |   Tapeside Band   |

Tavish Lawson     The Broken Binding     The Crumbs   |   The Henderson Kids   |

The Horse & Locomotive     The Kursk     The Missing Man Trio   |

The Science Of     The Shandies     The Wandering Found   |   Timmy Miano    

Todd et al.   |   Tony Menown   |   TownHouseFire     Toxic Teeth     Uke 66   |

Uncle Buster   |   We Three Thieves   |   Wrong Kinda Robot

Contact queencityshout@gmail.com to see about getting your band listed here!

Deadline is January 3, 2022 for additional entries.